Remont Dworca Centralnego

16 etapów?na tyle władze PKP podzieliły prace remontowe, które od początku sierpnia prowadzone są na Dworcu Centralnym. Remont obejmie fasadę hali głównej oraz jej zewnętrzne pasaże. Budynek,przejścia i perony maja być jedynie gruntownie wyczyszczone. Przed Euro 2012 dworzec ma zostać wyremontowany bez istotnej przebudowy. Pierwszy etap obejmuje prace przygotowawcze. Wykonawca odgrodził już zewnętrzna ścianę hali podstrony Al. Jerozolimskich oraz niektóre elementy w jej wnętrzu.?Etap przygotowawczy dobiega końca i w najbliższym czasie zaczyna się właściwe prace?mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP. Elementy dworca czyszczone będą pod ciśnieniem woda ze środkami myjącymi. W Polsce znajdują się jedynie trzy maszyny takie jak ta,która będzie używana na Centralnym. ? Ciekawostka jest to, ze jedna z nich pracowała w Paryżu przy czyszczeniu wieży Eiffela ? zachwala Michał Wrzosek. Wyczyszczony dach będzie na nowo pomalowany. Krytycznym punktem remontu będą prace na peronach.PKP będą musiały kolejno wyłączać je z użytku, co spowoduje nieco zamieszania. Prace zaczyna się już na początku przyszłego roku, najprawdopodobniej w lutym.
Planowana jest modernizacja wszystkich instalacji technicznych,oswietlenia oraz ewentualnych elementów dekoracyjnych. Oprócz tego na dworcu ma się pojawić supernowoczesny system monitoringu, który będzie
automatycznie alarmował ochronę, np. o pozostawionym bez opieki bagażu lub o akcie wandalizmu.
Remont Dworca Centralnego będzie kosztował 47 mln zł. Jest finansowany ze źródeł własnych spółki PKP. Planowanym terminem zakończenia prac jest kwiecień 2012 roku.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz