Jaki rodzaj węgla kupić?

Jaki rodzaj węgla kupić?

Wbrew pozorom zakup węgla wcale nie jest prosty – warto zainwestować w opał od dobrego dostawcy. Wybór konkretnego rodzaju opału będzie zależał głównie od naszych możliwości finansowych oraz od rodzaju posiadanego pieca.

Koks – długie i wydajne spalanie

Koks uzyskuje się w procesie przemysłowego wygrzewania węgla kamiennego, który powoduje, że materiał uzyskuje wysoką kaloryczność i zostaje pozbawiony siarki oraz gazów. Zaletą koksu jest duża wydajność. Jeszcze do niedawna zakup tego materiału opałowego był dużą inwestycją, obecnie ceny są bardziej przystępne.

Kostka – do różnych kotłów

Kostka to rodzaj węgla kamiennego, który wyróżnia się wysoką kalorycznością oraz wysoką wydajnością. Można ją spalać w różnych rodzajach pieców przystosowanych do tego typu materiału. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo duży koszt zakupu.

Groszek i miał

Jest to najdrobniejszy węgiel kamienny. Spala się szybciej niż kostka ze względu na swoją mniejszą objętość. Nadaje się do wykorzystania w piecach z podajnikiem. Jest dostępny w przystępnej cenie.

Ekogroszek

Jest to materiał produkowany z kruszonych i przesiewanych przez sito fragmentów węgla. Jest wykorzystywany do produkcji ciepła w nisko emisyjnych piecach retortowych.

Co wybrać do ogrzewania domu?

Jaki opał jest najbardziej opłacalny? Czy lepiej kupić brykiet, kostkę, a może ekogroszek? Oczywiście jak już zostało wspomniane wybór konkretnego opału będzie uzależniony od rodzaju posiadanego pieca. Po drugie dla większości inwestorów największe znaczenie ma cena zakupu, dlatego decydują się na tańszy materiał.

Przy zakupie węgla należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Zazwyczaj poleca się kupowanie produktu krajowego, ponieważ wyróżnia się on stosunkowo dobrą jakością. Węgiel nie powinien być wilgotny oraz nie może zawierać dużej ilości kamieni i innych zanieczyszczeń. Na rynku działa wiele składów węgla, nie wszystkie oferują opał najwyższej jakości. Dlatego warto poszukać solidnego dostawcy, np. http://wegielsztygar.pl/ i korzystać z jego usług każdego roku.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz