Jakie są zalety karty kredytowej?

Jakie są zalety karty kredytowej?

W naszych portfelach coraz częściej obok lub zamiast gotówki nosimy karty kredytowe. Czy jest to instrument finansowy, z którego warto korzystać?

Plusy posiadania karty kredytowej

Osoby, które posiadają kartę kredytową mają zapewniony łatwy dostęp do kredytu. Nie trzeba też się o niego starać: korzystanie z karty oferuje sam bank, kierując się przychodami danego klienta na konto. Decyzja o tym, czy skorzystać z propozycji banku zależy tylko i wyłącznie od osoby, która taką propozycję od banku otrzymała. Od kredytu udzielonego w ten sposób nie płaci się żadnych odsetek. Warunek jest jednak jeden: zadłużenie na karcie musi zostać spłacone w terminie. Zaletą posiadania karty kredytowej na pewno jest to, że plastikowymi pieniędzmi płaci się bardzo wygodnie nawet wtedy, gdy aktualni na koncie brak jest wystarczających środków. Dodatkowym bonusem jest to, że z posiadaniem karty związane jest bezpłatne ubezpieczenie. Najczęściej są to ubezpieczenia zapewniające ochronę z tytułu nieuprawnionego użycia karty przez osobę trzecią lub z tytułu jej utraty. Niektóre banki oferują dodatkowo ubezpieczenie podróżne. Bardzo często posiadacz kart kredytowych mogą także korzystać z promocyjnych zakupów.

Minusy posiadania karty kredytowej

Największy to wysokość oprocentowania w chwili, gdy kredyt na karcie nie zostanie spłacony w wyznaczonym terminie. W tym przypadku wysokość odsetek w skali roku może wynieść nawet 23 procent. Do tego w przypadku wybierania gotówki z bankomatu, odsetki należy zapłacić od razu. Kolejnym minusem posiadania karty kredytowej jest to, że nie powinna ona służyć do tego, aby wypłacać nią pieniądze z bankomatu. Za wypłacanie pieniędzy w bankomacie za pomocą karty kredytowej banki naliczają bardzo wysokie opłaty. Wypłacanie pieniędzy przy pomocy karty kredytowej jest całkowicie nieopłacalne. Jak wiadomo, każda karta kredytowa ma przyznany przez bank limit. Wiele osób, które otrzymały bardzo wysoki limit może odczuwać dużą pokusę do tego, aby ich wydatki były wzmożone.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Biznes

Dodaj komentarz