Sposoby łagodzenia bólu porodowego

Sposoby łagodzenia bólu porodowego

Narodziny dziecka niosą ze sobą wiele radości dla jego rodziców i najbliższych. Chwila porodu to nie tylko entuzjazm w odpowiedzi na długo oczekiwane spotkanie z maleństwem, ale też zakończenie częstokroć męczącego i wyczerpującego okresu ciąży.

Jedną z najczęstszych przyczyn mącących radość z porodu jest jednak strach przed bólem, jaki mu nieuchronnie towarzyszy. Ból porodowy związany z kurczeniem i rozkurczaniem się macicy to nieodłączny element porodu drogami natury.

Gdy ból jest zbyt silny…

Częstokroć bywa, iż przed rozpoczęciem porodu kobiety nie chcą decydować się na zastosowanie analgetyków twierdząc, że dla własnego dziecka gotowe są znieść bolesność skurczy. Zdarza się jednak, że w trakcie porodu ból jest tak silny, że zastosowanie środków łagodzących jest konieczne. Dlatego bez względu na preferencje dotyczące znieczulenia dobrze jest przyjąć do siebie myśl, iż decyzja o włączeniu środków przeciwbólowych nie stanowi dla mamy żadnej ujmy ani też nie odbiera jej zaangażowania i poświęcenia w czasie porodu.

Przydatne może okazać się znieczulenie

Jednym ze sposobów łagodzenia bólu jest zastosowanie środków farmakologicznych. Jednym z tych najpopularniejszych jest petydyna. Jest to pochodna morfiny, jest to lek znieczulający podawany domięśniowo. Działanie petydyny jest zadowalające dla rodzących mam. Metoda ta jest polecana, gdy istnieją przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego, natomiast nie jest ona wolna od skutków ubocznych, wpływających nie tylko na mamę, ale i jej maleństwo. Po zastosowaniu leku mogą wystąpić: nudności, wymioty, zmienność nastrojów (matka); senność, opóźnienie w reakcji na bodźce, zaburzenia oddychania (dziecko). Znieczulenie zewnątrzoponowe to kolejna propozycja. Najpopularniejsza metoda farmakologiczna walki z bólem porodowym. Znieczulenie zewnątrzoponowe hamuje odczucia bólowe w okolicy brzucha oraz kończyn dolnych poprzez blokowanie nerwów zaopatrujących te regiony. Znieczulenie jest wykonywane poprzez wbicie igły między 2 kręgi lędźwiowe i wstrzyknięcie środka znieczulającego w przestrzeń zewnątrzoponową.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie

Dodaj komentarz