Sprężarki tłokowe

Sprężarki tłokowe

Sprężarki powietrza są wielozadaniowymi urządzeniami, które mogą znaleźć swe zastosowanie zarówno w ciężkim przemyśle, jak również w pracach domowych. Nośnikiem energii w tego typu maszynach jest sprężone powietrze, którego moc może być płynnie regulowana. Obecnie najczęściej są stosowane sprężarki tłokowe oraz śrubowe.

Kompresory tłokowe są najstarszymi urządzeniami do sprężania powietrza. W skład ich budowy wchodzi agregat sprężarkowy, silnik napędzający agregat, zbiornik na sprężone powietrze oraz cały osprzęt (są to najczęściej wężyki, zawory, wyłączniki, reduktory itp.). Złożone są one również z pompy kompresora, która jest urządzeniem wyporowym. Sprężanie powietrza w pompie zachodzi na skutek działania ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka w cylindrze. Agregaty sprężarkowe mogą występować w kilku wariantach. Mogą mieć aluminiowy bądź żeliwny korpus, posiadać jeden bądź kilka tłoków, jeden lub kilka stopni sprężania oraz mogą być smarowane za pomocą oleju bądź bez niego.

Sprężarki powietrza napędzane są najczęściej przez silniki elektryczne jedno lub trójfazowe. Czasem są spotykane silniki spalinowe, jednak jest to już rzadkość. Silniki elektryczne posiadają tabliczki znamionowe, na której widnieją informacje o mocy, obrotach oraz rodzaju zasilania. Im agregat jest większy i może osiągnąć większą moc, tym więcej energii elektrycznej należy mu dostarczyć.

Kompresory są zabezpieczane przez zawór bezpieczeństwa, który chroni przed rozerwaniem zbiornika bądź osprzętu na skutek zbyt dużego wzrostu ciśnienia. Zawór podczas pracy urządzenia jest zamknięty. Jedynie zostaje uruchomiony w sytuacji, kiedy ciśnienie wzrasta powyżej wartości zadanej. Jeżeli sytuacja się uspokoi, zawór jest znowu zamykany.

Sprężarki powietrza są urządzeniami, które znajdują bardzo duże zastosowanie w przemyśle. Dużą zaletą urządzeń napędzanych w ten sposób jest uzyskiwanie bardzo dużych mocy i szybkości obrotowych oraz bezawaryjność. Jednym z czołowych producentów jest Ingersoll Rand. Produkty tej firmy cechują się bardzo wysoką jakością, przez co częstym wyborem dużych zakładów produkcyjnych.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz