Jak sprzedać obraz? - czyli o współpracy z domem aukcyjnym

Jak sprzedać obraz? – czyli o współpracy z domem aukcyjnym

W wielu domach znajdują się stare obrazy, których wartość jest trudna do oszacowania dla osób nie bardzo znających się na branży. Są i takie obrazy, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie w spadku i powszechnie wiadomo, że to dzieła sztuki – ale i tak trudno jest właściwie ocenić ile są warte, jeśli ktoś nie jest historykiem sztuki, albo w jakikolwiek sposób nie jest z nią związany.

Gdzie się zatem zgłosić, żeby z korzyścią dla siebie sprzedać obraz? I przede wszystkim – żeby fachowiec ocenił ile możemy za niego dostać (żebyśmy mogli zadecydować czy sprzedaż jest opłacalna)?

Zacznijmy od wyceny

Jak już zaznaczono we wstępie, sprzedaż obrazu czasem się opłaca, a czasem nie – bywa, że ma on bardziej wartość sentymentalną niż rzeczywistą, finansową. Są jednak i takie dzieła sztuki, które sami sprzedalibyśmy z trudnością za niską cenę, a które są wiele warte. Nim zaczniemy się rozglądać za kupcem, należy zawsze zgłosić się do fachowca, który powie ile dany obraz jest wart.
Nie trzeba tego wcale robić osobiście – często w domach aukcyjnych istnieje możliwość skontaktowania się ze specjalistą przy pomocy poczty e-mailowej, albo tradycyjnej poczty. Wysyła się tylko zdjęcia i informacje o obrazie (wszystkie dostępne dokumenty). Jeśli dany dom aukcyjny będzie zainteresowany współpracą, zgłosi się do danego właściciela osobiście.

Cena może wzrosnąć

Jak sprzedać obraz? Oczywiście jak najdrożej! W przypadku obrazów można oczekiwać wzrostu ceny – jak w przypadku wszystkich dzieł sztuki. Dlatego nawet podpisanie umowy z danym domem aukcyjnym na konkretną cenę nie oznacza, że właśnie taką otrzyma właściciel – im więcej ktoś zapłaci za obraz, tym większy będzie zysk byłego właściciela. Rzecz jasna, tym więcej też zyska dom aukcyjny, który liczy sobie odpowiedni procent od sprzedaży. W jego interesie jest więc sprzedać dany produkt jak najdrożej.
Aukcję, na której nasz obraz będzie wystawiony można śledzić w internecie w czasie rzeczywistym – to spore udogodnienie dla tych, którzy nie mogą przyjść osobiście.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz