Jak szybko wyleczyć przeziębienie?

Jak szybko wyleczyć przeziębienie?

Przeziębienie to najczęściej niegroźna infekcja wywoływana przez wirusy. Można ją wyleczyć samodzielnie sięgają do domowej apteczki.

Przeziębienie rozwija się powoli, najczęściej mija po 7 dniach. Pierwszym objawem jest złe samopoczucie i zmęczenie. Następnie pojawia się katar, drapanie w gardle i kaszel. Domowa kuracja powinna pomóc w szybkim pozbyciu się infekcji.

Obniżamy gorączkę

Najważniejszym zadaniem jest powstrzymanie rozprzestrzenia się wirusów. Zostajemy więc w domu, porządnie się wysypiamy, wygrzewamy w łóżku. Dzięki temu wzmocnimy układ odpornościowy, dzięki temu będzie miał więcej sił do walki z wirusami. Jeśli temperatura nie przekracza 38 stopni Celsjusza, nie obniżamy jej. Pijemy za to zioła (zaparzamy suszony kwiat lipy lub czarnego bzu, dodajemy łyżeczkę miodu i sok z malin), które działają rozgrzewająco i napotnie. Po wypiciu napotnie działającej herbatki, koniecznie musimy położyć się do łóżka. Gdy tempa zaczyna rosną, możemy zażyć lek o działaniu przeciwgorączkowym. Środki o działaniu przeciwgorączkowym to na przykład Apap i Aspirin. Te drugi lek należy do grupy NPLZ, działa nie tylko przeciwgorączkowo, ale także przeciwzapalnie. Apap to lek, który zawiera paracetamol, działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, ale nie ma działania przeciwzapalnego.

Łagodzimy katar

Bardzo uciążliwym objawem przeziębienia jest wodnisty katar. Najczęściej nasila się on już drugiego dnia infekcji. Można z nim walczyć stosując krople do nosa, na przykład: Atrivin, Afriin ND, Xylometazolin. Krople do nosa obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszają obrzęk błony śluzowej, a dzięki temu ułatwiają oddychanie. Ale kropli na katar nie powinniśmy nadużywać. Ich długie stosowanie może prowadzić do obrzęku śluzówki nosa i przewlekłego zapalenia. Domowe sposoby (np. inhalacje) ulgę przynoszą bardzo szybko, a są bardziej bezpieczne niż krople do nosa.

Łagodzimy kaszel

Musimy przede wszystkim dużo i często pić. Najlepsze są ziołowe herbatki i woda z cytryną. Przy mokrym kaszlu szybką ulgę przynoszą wykrztuśne syropy i tabletki.

Dodaj komentarz