Tanie ogrzewanie domu pompą ciepła

Tanie ogrzewanie domu pompą ciepła

Węglowe kotły to najbardziej popularne w naszym kraju urządzenia do ogrzewania domów. Coraz więcej jednak osób wybiera urządzenia, które są tańsze, bezobsługowe, a przy tym ekologiczne. Takim urządzeniami są pompy ciepła.

Źródła energii, które wykorzystują pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują zmagazynowaną energię słoneczną w:

 ◦ wodzie gruntowej;

 ◦ zewnętrznym powietrzu;

 ◦ gruncie.

Miejsca, w których magazynowana jest energia słoneczna to dolne źródła ciepła. Pochodząca z nich energia trafia do górnych źródeł ciepła czyli po prostu do instalacji grzewczej. O tym, jaką pompę warto wybrać decyduje kilka czynników. Jednym z nich na pewno są możliwości finansowe. Istotnym czynnikiem wpływającym na wybór rodzaju pompy ciepła jest także wielkość posesji, na której został lub ma zostać wybudowany dom.

Zalety ogrzewania domu pompą ciepła

Pompa ciepła to sposób na bardzo tanie ogrzewanie domu. Niskie rachunki za ogrzewanie to nie tylko zasługa tego, że pompa ciepła czerpię energie z wody, powietrza czy gruntu, ale również tego, że są one wyposażone w automatykę pogodową. Decyzję o montażu pompy ciepła można podjąć w każdej chwili, najlepiej jest jednak podjąć już w chwili projektowania domu. Pompa ciepła nie produkuje spalin, nie ma więc konieczności projektowania i budowania komina. Nie jest zasilana żadnym paliwem, a więc nie trzeba myśleć o budowie pomieszczenia, w którym będzie można przechowywać opał. Dzięki temu można obniżyć koszty związane z budową domu.

Jaki jest koszt inwestycji?

Niestety, nie jest on na chwilę obecną najniższy. Bardzo kosztownym rozwiązaniem jest pompa ciepła, która czerpie energię z wód gruntowych. To rozwiązanie wymaga bowiem zbudowania dwóch studni. Z drugiej jednak strony pompa, które pobiera ciepło z wód gruntowych jest bardzo efektywna. Inwestycją tańszą jest pompa powietrzna.

Pompy ciepła to rozwiązanie jeszcze mało popularne w Polsce. Znalezienie jednak producenta czy dystrybutora tych ekologicznych urządzeń nie jest trudne. Pompy ciepła wybierają osoby, które chcą tanio ogrzewać dom.

Dodaj komentarz