Ubezpieczenie OC - przed czym chroni?

Ubezpieczenie OC – przed czym chroni?

OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które musi zostać wykupione przez każdego kierowcę, który posiada własny samochód. Młode osoby, które co prawda zdały już prawo jazdy, ale nie posiadały nigdy własnego wozu, mogą się czasem pogubić w gąszczu polis, jakie warte są wykupienia i kierowane do właścicieli aut. Dlatego właśnie warto wyjaśnić przed czym chroni ubezpieczenie OC i czemu koniecznie należy je mieć?

OC – polisa dla każdego

Pełna nazwa OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Może ono dotyczyć różnych osób i różnych zawodów – dlatego też ten rodzaj ubezpieczenia wykupywany jest dość powszechnie i nie tylko przez kierowców. Każdy kierowca jednak, który decyduje się na zakup własnego wozu, musi również wybrać i opłacić składkę OC. Ubezpieczenie OC samochodu (link) jest obowiązkowe, ponieważ chroni ubezpieczonego przed koniecznością wzięcia na siebie finansowej odpowiedzialności za różne, nieprzewidziane zdarzenia, jakie zawsze mogą mieć miejsce na drodze.

OC – ochrona poszkodowanych

W razie jakiegoś wypadku, w którym doszło na przykład do uszkodzenia samochodu innego uczestnika drogi, osoba ubezpieczona nie musi za to płacić ze swojej własnej kieszeni – finansowe koszty pokrywane są z jej OC. Dlatego właśnie jest to polisa obowiązkowa, żeby na wypadek braku oszczędności takiego kierowcy poszkodowany nie musiał czekać na wypłatę należności. OC pokrywa szkodę, dzięki czemu można ją szybko naprawić. Warto mieć na uwadze, że sam ubezpieczony kierowca nie otrzymuje żadnych pieniędzy, chociaż w takim zdarzeniu zapewne sam także ucierpiał. Jego leczenie czy naprawa wozu muszą być już pokryte z innego rodzaju ubezpieczenia. Dlatego też oprócz samego OC warto mieć jeszcze wykupione AC oraz Assistance.

OC – jak wybrać polisę?

Jeśli chodzi o oc, polisa jest identyczna w każdej firmie ubezpieczeniowej – wszystko jest bowiem regulowane przez ustawy. Dlaczego więc warto się zastanowić gdzie wykupić ubezpieczenie? Ponieważ wraz z OC można zwykle wykupić taniej AC, albo właśnie Assistance. To na nie i na ostateczne koszty warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz