Co warto wiedzieć o usuwaniu woskowiny z uszu?

Co warto wiedzieć o usuwaniu woskowiny z uszu?

Czyszczenie uszu jest dość typową czynnością, wykonywaną niejako automatycznie każdego dnia. Niestety, to właśnie bezrefleksyjność z nim związana sprawia, że mamy też do czynienia z czynnością, wokół której zdążyło nagromadzić się przynajmniej kilka mitów. Czas więc zadać sobie pewne pytania, a następnie zacząć szukać na nie odpowiedzi.

Po co nam woskowina?

Czy usuwanie woskowiny z ucha ma w ogóle sens? To pytanie tylko pozornie jest zaskakujące, w rzeczywistości bowiem obecność woskowiny w uszach niesie za sobą szereg korzyści. To właśnie ona chroni błonę bębenkową przed uszkodzeniem, a jednocześnie sprawia, że ewentualne zanieczyszczenia mają większe problemy z przedostaniem się do ucha wewnętrznego. Jest też barierą dla bakterii, wirusów oraz grzybów, które chętnie atakują uszy. Za jej wytwarzania odpowiedzialne są gruczoły znajdujące się w przewodzie słuchowym, na zewnątrz ucha woskowina pojawia się więc na etapie jej usuwania.

Co nam grozi, gdy źle czyścimy uszy?

Samo odkrycie, że czyszczenie uszu może być sporym wyzwaniem, jest dla wielu osób dużym zaskoczeniem. Okazuje się jednak, że błędy pojawiają się bardzo często. Najpopularniejszym jest czyszczenie zbyt intensywne. Te sprawia, że wydzielina jest produkowana w znacznie większych niż zwykle ilościach, a to z kolei prowadzi do zatykania się ucha. Równie niebezpieczne jest wtykanie do ucha patyczka kosmetycznego. I tym razem skutkiem ubocznym takiego postępowania jest zwiększenie produkcji wydzieliny, okazuje się jednak, że patyczek skutecznie wpycha ją w głąb przewodu słuchowego, a więc w miejsce, z którego została ona w naturalny sposób usunięta.

Jak usuwać woskowinę z ucha?

Skoro wiemy już, jakie czynności są dla naszego ucha szczególnie niepożądane, możemy zastanowić się też nad tym, jak o nie dbać. Usuwanie woskowiny z ucha może być wykonane z wykorzystaniem dostępnych bez recepty preparatów takich, jak choćby spray lub krople do uszu. Istnieje też możliwość wykonania zabiegu z wykorzystaniem wody, w tym konkretnym wypadku zaleca się jednak złożenie wizyty lekarzowi mogącemu pochwalić się znacznie większym doświadczeniem w tym zakresie. Bez względu na to, jaki preparat będziemy stosować, dobrze jest też pamiętać, że nie powinien być on używany w przypadkowy sposób. Najlepiej więc zapoznać się z instrukcją obsługi i postępować zgodnie z zawartymi w niej wytycznymi. Więcej informacji na temat usuwania woskowiny z uszu znaleźć można tutaj.

Dodaj komentarz