Nauczanie obcych języków to we współczesnym świecie praktycznie podstawa do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Osoba nieznająca języków obcych ma niewielkie szanse na wyjazd zagranicę czy znalezienie dobrze płatnej pracy w kraju. Sama nauka języka powinna zaś rozpocząć się już w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym, a doskonałym sposobem na szlifowanie języka są właśnie kursy językowe.
Kursy językowe
Przez ten termin rozumie często wyjazd zagraniczny, najczęściej w ramach wakacji lub ferii zimowych, gdzie wypoczynek jest połączony z intensywną nauką języka obcego. Rozwiązanie tego typu ma wiele zalet i właściwie jedną wadę. Negatywem kursów językowych jest mianowicie ich koszt. To wyjazd wakacyjny, który najczęściej z racji konieczności podróży zagranicę, jest droższy od choćby standardowych kolonii czy obozu w Polsce. Kiedy jednak stać nas na zainwestowanie w rozwój dziecka, to nie powinniśmy nawet przez chwilę zastanawiać się, czy naprawdę warto je wysłać na kurs językowy.
Wyjazd tego typu to przede wszystkim nieustanny kontakt z żywym językiem
Dziecko przebywając na wakacjach za granicą jest niejako zmuszone do posługiwania się językiem obcym codziennie w każdej sytuacji. W innym przypadku nie będzie mogło samodzielnie dokonać zakupów czy dogadać się z rówieśnikami. Mówienie przychodzi mu tutaj dużo łatwiej niż w szkole, bo język dostosowany jest do okoliczności i danego kontekstu rozmowy. Dziecko szybciej uczy się nowych słów i dowiaduje się jak wykorzystać język do realizacji własnych potrzeb. Co więcej, wszystko odbywa się w atmosferze luzu i rozprężenia, przy zwiedzaniu oraz dobrej zabawie. Język i sama jego nauka zaczyna dziecku dobrze się kojarzyć i przestaje być tratowana jako przymus, a staję się narzędziem, które dziecko jest w stanie ocenić pozytywnie jako przydatne, choćby do kontynuowania znajomości, które zostaną zawarte na takim wyjeździe. Te staną się podstawą nie tylko do posiadania większej liczby przyjaciół, dodatkowo pochodzących z różnych stron świata, ale też kolejnym elementem i przestrzenią, w której dziecko będzie zmuszone do stosowania w praktyce wyuczonego języka.