Czy warto wysłać dziecko na kurs językowy?

Czy warto wysłać dziecko na kurs językowy?

Nauczanie obcych języków to we współczesnym świecie praktycznie podstawa do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Osoba nieznająca języków obcych ma niewielkie szanse na wyjazd zagranicę czy znalezienie dobrze płatnej pracy w kraju. Sama nauka języka powinna zaś rozpocząć się już w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym, a doskonałym sposobem na szlifowanie języka są właśnie kursy językowe.

Kursy językowe

Przez ten termin rozumie często wyjazd zagraniczny, najczęściej w ramach wakacji lub ferii zimowych, gdzie wypoczynek jest połączony z intensywną nauką języka obcego. Rozwiązanie tego typu ma wiele zalet i właściwie jedną wadę. Negatywem kursów językowych jest mianowicie ich koszt. To wyjazd wakacyjny, który najczęściej z racji konieczności podróży zagranicę, jest droższy od choćby standardowych kolonii czy obozu w Polsce. Kiedy jednak stać nas na zainwestowanie w rozwój dziecka, to nie powinniśmy nawet przez chwilę zastanawiać się, czy naprawdę warto je wysłać na kurs językowy.

Wyjazd tego typu to przede wszystkim nieustanny kontakt z żywym językiem

Dziecko przebywając na wakacjach za granicą jest niejako zmuszone do posługiwania się językiem obcym codziennie w każdej sytuacji. W innym przypadku nie będzie mogło samodzielnie dokonać zakupów czy dogadać się z rówieśnikami. Mówienie przychodzi mu tutaj dużo łatwiej niż w szkole, bo język dostosowany jest do okoliczności i danego kontekstu rozmowy. Dziecko szybciej uczy się nowych słów i dowiaduje się jak wykorzystać język do realizacji własnych potrzeb. Co więcej, wszystko odbywa się w atmosferze luzu i rozprężenia, przy zwiedzaniu oraz dobrej zabawie. Język i sama jego nauka zaczyna dziecku dobrze się kojarzyć i przestaje być tratowana jako przymus, a staję się narzędziem, które dziecko jest w stanie ocenić pozytywnie jako przydatne, choćby do kontynuowania znajomości, które zostaną zawarte na takim wyjeździe. Te staną się podstawą nie tylko do posiadania większej liczby przyjaciół, dodatkowo pochodzących z różnych stron świata, ale też kolejnym elementem i przestrzenią, w której dziecko będzie zmuszone do stosowania w praktyce wyuczonego języka.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Turystyka

Dodaj komentarz