Węgiel polski czy importowany: który wybrać?

Węgiel polski czy importowany: który wybrać?

Ogrzewanie domu to w okresie zimowym bardzo poważna pozycja w rodzinnym budżecie. Wiele osób nie odkłada decyzji o zakupie węgla aż do jesieni. Kupuje go latem, gdy jest tańszy. W składach opałowych dostępny jest dzisiaj droższy polski węgiel oraz często dużo od niego tańszy węgiel z importu. Który z nich opłaca się kupić?


Obecnie można w Polsce kupić węgiel z Czech, Rosji, Ukrainy, dalekiej Australii, a nawet z Kolumbii. Kupując węgiel nie należy jednak sugerować się tym, że za tonę zapłacimy mniej. Kaloryczność opału jest najważniejszym parametrem węgla, na który powinno się zwrócić uwagę. Okazuje się, że kaloryczność, którą charakteryzuje się polski węgiel jest bez porównania wyższa niż tego z importu. Oznacza to, że kupując polski węgiel spalimy go mniej niż tego, który pochodzi z importu.

Wadą węgla pochodzącego z zagranicznych kopalń jest także to, że bardzo często jest w nim bardzo dużo kamieni

Zanieczyszczeń, które pozostaną po jego spaleniu jest więc mnóstwo. Zostanie mnóstwo popiołu, który trzeba będzie usunąć z popielnika. Do tego węgiel importowany zawiera dużą ilość siarki. Jeśli nie chcemy przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, jeśli kolejną zimę wychodząc na spacer nie chcemy oddychać smogiem – postawmy na wydobywany w polskich kopalniach węgiel. Tlenek siarki, który przedostaje się do atmosfery jest obok pyłów zawieszonych główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.

Dobry węgiel nie jest tani to fakt

Ale kupując tańszy, ale niskiej jakości węgiel robimy tylko pozorne oszczędności. Jeśli zima będzie ciepła, uda nam się zaoszczędzić. Jeśli jednak będzie mroźna, kiepskiego jakości węgla będziemy musieli spalić znacznie więcej. Może się nawet okazać, że w połowie zimy będziemy musieli węgla dokupić. W rzeczywistości nic nie zaoszczędzimy, a wręcz przeciwnie: w zimie za węgiel zapłacimy znacznie więcej.

Węgiel pochodzący z importu zdaniem wielu osób, które przynajmniej raz zdecydowały się go kupić jest mniej wartościowy od polskiego.

Zobacz też: https://www.wegielsztygar.pl/

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz