Wybieramy płytki do różnych pomieszczeń w naszym domu

Wybieramy płytki do różnych pomieszczeń w naszym domu

Podłoga wykończona płytkami sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Producenci płytek proponują nam dzisiaj nawet płytki do salonu. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować wybierając płytki do poszczególnych pomieszczeń?

 

Do wykańczania podłóg możemy użyć: tradycyjnych, ręcznie formowanych płytek Cotto, terakoty, płytek gresowych porcelanowych, klinkieru. Materiałem, który coraz częściej wybierany jest jako materiał na podłogi jest również gres techniczny, który jeszcze kilka lat temu był wykorzystywany na podłogi wyłącznie w budynkach użyteczności publicznej.

Niezależnie od tego, jakie płytki ceramiczne wybierzmy, musimy pamiętać, że różnią się one właściwościami fizycznymi. W efekcie nie każdy rodzaj płytek sprawdzi się w pomieszczeniu niezależnie od tego, jaką funkcję ono pełni. Parametrem, który łączy wszystkie płytki podłogowe jest klasa ścieralności. W przypadku kupowania płytek na podłogę do przedpokoju, kuchni lub do łazienki wybieramy płytki o klasie ścieralności III albo IV. Płytki o klasie ścieralności I możemy kupić do tych pomieszczeń, w których przeważnie chodzimy w kapciach lub boso.

Kupując płytki podłogowe musimy zwrócić uwagę również na to czy są one śliskie. Jest to bardzo ważne, gdy wybieramy płytki do łazienki lub na taras. Najmniej śliskie są płytki, które zostały pokryte reliefami lub ryflami. Na rynku są również płytki, które na etapie produkcji pokryto szkliwem o antypoślizgowych właściwościach. W przypadku płytek tarasowych musimy zwrócić uwagę na jeszcze jedną ich cechę: powinny być odporne na szok termiczny. Dzięki tej właściwości ułożone na tarasie czy balkonie płytki nie popękają, gdy nadejdą mrozy. Kupując płytki podłogowe do kuchni powinniśmy z kolei sprawdzić czy są odporne na wysoką temperaturę.

Płytki ceramiczne mają mnóstwo zalet. Są trwałe i łatwo można utrzymać je w czystości. Mimo zmieniających się trendów w aranżacji wnętrz wciąż są materiałem chętnie wybieranym do wykańczania ścian i podłóg w kuchniach i łazienkach. Ceramiczne płytki podłogowe szturmem wkroczyły także na salony.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz