Wybieramy płytki do salonu

Wybieramy płytki do salonu

Płytkami podłogowymi wykańczamy dzisiaj posadzki nie tylko w kuchniach i łazienkach, ale również w salonach. Jakie płytki do salonu sprawdzają się najlepiej?

 

Wybierając płytki do salonu powinniśmy mieć na uwadze głównie jego metraż – nie wszystkie płytki będą wyglądały równie dobrze. Płytki podłogowe produkowane z myślą o tym najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem naszego domu dostępne są bowiem w bardzo różnych rozmiarach. Wielu zwolenników mają na przykład tradycyjne kwadratowe płytki o wymiarach 60 na 60 centymetrów. Są to już dość spore płytki, które dobrze prezentują się zarówno w salonie o dużym, jak i mniejszym metrażu. W salonie, którego metraż nie jest duży trzeba bardzo poważnie zastanowić się nad wybraniem kafelków mozaikowych lub wielkoformatowych; w obu przypadkach efekt niekoniecznie musi być zadowalający. Wybranie płytek w rozmiarze pośrednim w przypadku kupowania płytek do salonu o małym metrażu może być rozwiązaniem najlepszym. Do salonu – nawet o małym metrażu – możemy wybrać również płytki rektyfikowane. Ich zaletą jest to, że mają one idealne wymiary, różnice pomiędzy poszczególnymi płytkami są tak minimalne, że nie daje się ich zauważyć. Płytki rektyfikowane można kłaść zachowując pomiędzy poszczególnymi płytkami bardzo małe przerwy. To jedna z ich największych zalet.

Parametrem, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę wybierając płytki do salonu jest odporność na ścieranie. Wprawdzie w większości polskich domów nawet gości zmusza się do wkładania kapci, to jednak warto wybrać płytki w klasie ścieralności IV lub V. Są jednak fachowcy, którzy uważają, że w przypadku płytek do salonu wystarczy kupić te w klasie ścieralności III. Parametrem, którym warto się zainteresować jest nasiąkliwość płytek. Jeśli nie chcemy tracić wiele czasu na szorowanie płytek wybierzmy te w klasie I lub II. Płytki z tych klas będą mniej się brudzić z uwagi na to, iż są bardziej gładkie. 12 milimetrów to minimalna zalecana grubość płytek podłogowych do salonu.

Płytki podłogowe są ciągle atrakcyjnym sposobem wykańczania podłóg.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz