Jak wyleczyć grzybicę stóp?

Jak wyleczyć grzybicę stóp?

Grzyby lubią wilgoć i ciepło, dlatego grzybica tak chętnie atakuje stopy. Grzybicą można zarazić się w wielu miejscach (na przykład chodząc boso na basenie) czy korzystając z „gościnnych” kapci. Walkę z grzybicą trzeba rozpocząć od razu po zauważeniu pierwszych objawów – wtedy walka zakończy się szybciej, a jej efekt będzie lepszy.

Rodzaje terapii

Rozpoznanie grzybicy nie sprawia dermatologowi większych problemów. W razie, gdy ma on wątpliwości, jaki rodzaj grzybów wywołał chorobę, zleca wykonanie badania mykologicznego. Po zbadaniu w laboratorium pobranej ze stopy próbki, może zlecić terapię. Do wyboru ma:

  • leczenie miejscowe. Smarowani stóp przeciwgrzybiczym kremem czy maścią, a paznokci leczniczym lakierem sprawdza się tylko u pacjentów, którzy mają niewielkie zmiany;
  • pulsowa lub ciągła. Stosowana jest przy zaawansowanej grzybicy. Przepisane przez lekarza przeciwgrzybicze antybiotyki zażywa się doustnie i nanosi również miejscowo. Leczenie trwa przynajmniej trzy miesiące. Tak wygląda terapia ciągła. Terapia pulsowa przebiega w następujący sposób: lek zażywa się przez tydzień. Następnie przez trzy tygodnie mamy przerwę. Po niej znów przez tydzień musimy zażywać lek. W sumie terapia pulsowa trwa trzy miesiące. Antybiotyki stosowane zarówno w terapii ciągłej, jak i pulsowej są różnie tolerowane, mają też mnóstwo działań niepożądanych;
  • Jest to nowa metoda leczenia grzybicy paznokci. W terapii wykorzystywany jest tak zwany zimny laser Lunula. Czerwone i niebieskie światło, które emituje przenika przez płytkę paznokciową zabijając grzyby. Metoda laserowa ma zastosowanie również w terapii grzybicy stóp. Kuracja składa się najczęściej z serii czterech zabiegów, które wykonuje się w tygodniowych odstępach. W razie konieczności za miesiąc można wykonać zabieg przypominający.

Grzybica stóp to powszechnie występująca choroba. Ryzyko infekcji można zmniejszyć w bardzo prosty sposób: wystarczy nie pożyczać nikomu obuwia i nie chodzić boso w saunie, hotelu, przymierzalni, na basenie.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz