Jak wyleczyć łupież pstry?

Jak wyleczyć łupież pstry?

Łupież pstry to jedna z chorób skóry, którą wywołują grzyby z rodziny drożdżaków. Co sprzyja rozwojowi infekcji? Jak się ona objawia? Jakie leki stosowane są w leczeniu tego rodzaju łupieżu?

Przyczyny infekcji

Łupież pstry wywołują żyjące na naszej skórze drożdżaki, które na skutek różnych przyczyn nadmiernie zaczynają się namnażać. Nadmiernemu namnażaniu się drożdżaków, a w efekcie pojawieniu się schorzenia sprzyjają takie czynniki, jak: obniżona odporność organizmu, tłusta skóra, nadmierna potliwość, doustna antykoncepcja, terapia sterydami. Zachorowaniu sprzyja także pobyt w krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie. Łupieżem pstrym można zarazić się bardzo łatwo korzystając z usług gabinetu czy salonu kosmetycznego, którego personel nie przestrzega zasad higieny. Często na łupież pstry cierpią również osoby, które regularnie korzystają z publicznych kąpielisk.

Jak objawia się łupież pstry?

Charakterystyczne dla tej postaci łupieżu zmiany mogą wystąpić na całym ciele, z reguły jednak występują na ramionach, dekolcie lub na plecach między łopatkami. Łupież pstry można rozpoznać bardzo łatwo; ma on postać plam w kolorze beżowym lub brunatno- różowym. Plamy te bardzo często zlewają się.

Jakiego leczenia wymaga łupież pstry?

Infekcję leczy się specjalistycznymi preparatami miejscowymi. Są to leki, które dostępne są na receptę. Najczęściej mają postać maści. Substancją leczniczą jest ketokonazol lub klotrimazol. Wspomagająco w leczeniu infekcji stosowane są szampony, mydła, balsamy i kremy o działaniu przeciwgrzybiczym. W składzie tych preparatów oprócz ketokonazolu jest również cynk, selen oraz kwas salicylowy. Leczenie miejscowe nie zawsze przynosi zadowalające efekty; wówczas lekarz podejmuje decyzję o wprowadzeniu do terapii również przyjmowanych doustnie środków imidazolowych. Zażywa się je stosunkowo krótko, przez mniej więcej dwa tygodnie.

Pamiętajmy, że w przypadku infekcji jaką jest łupież pstry, konieczne jest chronienie skóry przed działaniem promieni słonecznych kremami z bardzo wysokim filtrem.

Dodaj komentarz