Jak zadbać o chłodnicę w samochodzie?

Jak zadbać o chłodnicę w samochodzie?

Chłodnica w każdym samochodzie jest bardzo ważnym elementem, ponieważ odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika. Wszelkie problemy z tym elementem nie mogą więc być lekceważone, ponieważ na dłuższą metę mogą doprowadzić do poważnych problemów z jednostką napędową i uszkodzeń, które dla właściciela samochodu będą się wiązały z poważnymi wydatkami. Należy więc na taką sytuację uważać i jeśli pojawiają się np. ubytki w płynie chłodniczym należy się zainteresować z czego one wynikają i jak sobie z nimi poradzić.

Naprawa chłodnicy – duże koszty

Nieszczelności w układzie chłodzenia to poważny problem, który może prowadzić do uszkodzenia tego układu a dalej do uszkodzenia jednostki napędowej. Będzie to również bardzo kłopotliwy problem, ponieważ uciekający z chłodnicy płyn musi być uzupełniany. Jeśli odpływał będzie szybko to okaże się, że będzie poważny problem, ponieważ na rozgrzanym silniku nie będzie można uzupełniać płynu a jednocześnie jego brak uniemożliwi jazdę. Dlatego nieszczelności w układzie chłodzenia mogą się stać poważnym problemem dla właściciela auta. Jeśli takowe się pojawiają to w większości przypadków wymagają wymiany pompy bądź też całej chłodnicy, gdy elementy są zintegrowane i w takiej sytuacji niestety koszty naprawy będą znaczące. Jak więc można sobie z tym poradzić?

 

Płyny uszczelniające chłodnicę

Wśród tych rozwiązań, które obecnie pojawiają się na rynku znajdziemy specjalny uszczelniacz do chłodnicy. To propozycja, która cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem, ponieważ ma sprawić, że uniknie się drogiej naprawy chłodnicy. Uszczelniacz w formie płynu wlewa się do chłodnicy i po utrzymaniu pewnego poziomu obrotów będzie dochodziło do rozprowadzenia płynu po całym układzie chłodzenia. Jego właściwości chemiczne są zaś takie, że ma on rozprowadzić się po układzie i dotrzeć do nieszczelności zalepiając je. Brzmi rzeczywiście interesująco, czy jednak w praktyce tak dobrze się to sprawdza?

Tylko na krótką metę

Jeśli ktoś sięgnie po uszczelniacz do chłodnicy na pewno doceni jego możliwości ze względu na to, że może skutecznie zablokować wycieki z układu chłodniczego. Wiele osób jednak nie wie, że taki produkt działa jedynie na krótką metę i szybko problem nieszczelności do nas wróci. jednocześnie bardzo często jest tak, że produkt nie jest do końca sprawdzony i powoduje zapchanie nagrzewnicy czy chłodnicy co sprawi, że przed właścicielem samochodu będzie kosztowna naprawa. Wielu specjalistów podchodzi do uszczelniaczy sceptycznie uważając, że ich stosowanie nie ma sensu.

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz