Zielona energia: solary

Zielona energia: solary

Niemal każdego roku ceny energii pochodzącej z paliw kopalnych idą w górę. Koszty ogrzewania domów, ale także podgrzewania ciepłej wody stają się więc coraz wyższe. Nie powinno nas więc dziwić, że od dawna poszukiwane są alternatywne dla paliw kopalnych źródła energii. Bardzo popularne na całym świecie (także w Polsce) stają się solary. Korzystają one z bezpłatnej energii słonecznej. Słońce emituje jej tak dużo, że przez wiele tysięcy lat nie zostanie ona wyczerpana w odróżnieniu od złóż węgla czy ropy naftowej.

Do czego służą solary?

Solary najczęściej zakładane są przez osoby, które chcą zaoszczędzić na kosztach związanych z podgrzewaniem ciepłej wody. Jeżeli chcemy korzystać z nich przez cały rok, jeżeli mają one być dodatkowym źródłem ogrzewania domu, powinniśmy postawić na solary, w których został wykorzystany jako czynnik grzewczy nie zamarzający z niskich temperaturach roztwór glikolu.

Gdzie można zamontować solary?

Solary z reguły montuje się na skierowanej w kierunku południowym połaci dachu. Nie wszystkie domy są jednak zbudowane tak, że przynajmniej jednak połać dachu jest skierowana w tym właśnie kierunku. Czy to znaczy to, że musimy zrezygnować z solarów? Otóż nie. Solary można zamontować nie tylko na dachu. Budując specjalny stelaż od strony południowej solary można umieścić również w ogrodzie. Solary mogą zostać zamontowane także w ramie okiennej. Rozwiązanie to jest jednak wybierane najrzadziej. Montując je w ramie okiennej ograniczymy bowiem ilość światła dziennego, która będzie docierała do mieszkania. Niezależnie od tego, czy montuje się je na dachu, czy na specjalny stelażu powinny one zostać zamontowane pod odpowiednim kątem. Największą wydajność osiągają solary zamontowane pod kątem 30 stopni. Nie montuje się ich w miejscach całkowicie zacienionych.

Montaż solarów zapewni nam możliwość korzystania z darmowej energii słonecznej. Instalacja nie jest super tania, ale koszty jej założenia zwracają się niezwykle szybko. Solary zaczynają się więc wpisywać w krajobraz naszych miast, miasteczek i wsi.

Sprawdź też: https://www.hewalex.pl

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz