Na co zwrócić uwagę wybierając blachodachówki?

Na co zwrócić uwagę wybierając blachodachówki?

Stawiając dom stajemy przed dylematem jakie blachodachówki dobrać na pokrycie dachowe. Wybór powinien być podyktowany nie tylko estetyką, ale też funkcjonalnością danego rozwiązania.

Wybór blachodachówki należy zacząć od sprawdzenia jej jakości

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy blachodachówka ma aprobatę techniczną. Wiele produktów tego typ nie spełnia bowiem norm. Wybór taniej, pozbawionej odpowiedniej dokumentacji może doprowadzić do problemów technicznych. Każda blacha składa się z rdzenia salowego oraz warstw: cynku, gruntującej i pokładowej, a także wierzchniej. Bardzo istotne jest, by miała ona odpowiednią grubość. Jeśli ta jest mniejsza niż pół milimetra, to raczej należy unikać tego typu produktów. Ma to bowiem olbrzymie znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo oraz odporność dachu.

Jeśli chodzi o grubość ocynkowania to minimalna wartość to 225/m kw. Jeśli zawartość cynku będzie odpowiednio mniejsza, to radykalnie wzrasta ryzyko pojawienia się korozji. Musimy się tutaj kierować założenie, że dach, który tworzymy ma nam służyć przez długie lata. Niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić tego samodzielnie. Potwierdzenie takie możemy uzyskać w badaniach laboratoryjnych. Dlatego wybierajmy takiego przedstawiciela handlowego i producenta, co do którego uczciwości nie ma żadnych wątpliwości.

Zwróćmy też uwagę na warstwę wierzchnią

Im więcej jest powłok farby, tym trwalszy produkt otrzymujemy. Dobra blachodachówka powinna mieć minimum trzy: gruntową, podkład właściwy oraz końcową – decydującą o kolorze. Sama farba musi być odporna nie tylko na zmiany temperatury, ale także na działanie promieniowania słonecznego. Tylko wtedy jest w stanie przez wiele lat zachowywać pierwotny, fabryczny kolor, a tym samym estetycznie prezentować się na dachu. Blachówka gorszej jakości zachowa swoje właściwości przez kilka pierwszych lat, następnie zacznie blaknąć, a w najgorszym przypadku nawet łuszczyć się. Pozorne oszczędności, które zrobimy na wyborze tańszej dachówki, mogą zatem w praktyce oznaczać konieczność dokonywania częstych remontów.

Dowiedz się więcej na stronie www.gerardroofs.pl

Dodaj komentarz