Nadciśnienie nazywane jest cichym zabójcą. Bardzo długo nie daje żadnych objawów. Nieleczone może być przyczyną zawału serca lub udaru mózgu. Powoduje również problemy z pamięcią i koncentracją. Jeśli ciśnienie nieznacznie przekracza optymalny wynik, czyli 120/80 mm HG, można go obniżyć stawiając na nowy jadłospis i aktywność fizyczną. Zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna są wskazane oczywiście także w przypadku osób, które mają prawidłowe ciśnienie.

Dieta DASH

Jest dietą leczniczą opracowaną specjalnie z myślą o osobach z nadciśnieniem. Stosowanie diety DASH nie wymaga żadnych wyrzeczeń. Uznano ją za najzdrowszą dietę, którą można stosować bez żadnych ograniczeń czasowych, czyli przez całe życie. Jej zaletą jest to, że może ją stosować cała rodzina. Główną zasadą diety DASH jest ograniczenie, a najlepiej nie stosowanie soli. Dieta zaleca także rezygnację z tłustych mięs. Zamiast niego na talerzach powinny pojawić się tłuste ryby morskie, które są źródłem wspierających układ krążenia kwasów omega-3. Stosując się do zaleceń diety DASH zamieniamy tłusty nabiał na chudy. Pod względem zawartości wapnia chudy jest równie wartościowy, ale zawiera mniej tłuszczu i nie dostarcza zbyt wielu kalorii. Dieta zaleca rezygnację z białego pieczywa, makaronu i ryżu. Mają one mało substancji odżywczych, a powodują, że przybywa kilogramów. Dla serca korzystniejszy jest pełnoziarnisty chleb, nieoczyszczony ryż, ciemny makaron. Źródłem korzystnych dla serca tłuszczy są oleje roślinne i orzechy.

Produkty, które pomogą obniżyć ciśnienie

Wprowadzając zmiany w jadłospisie warto wybierać produkty, które najlepiej obniżają ciśnienie. Należą do nich między innymi:

  • Pomidory są bogatym źródłem potasu, który obniża ciśnienie. Warto jej jeść nie tylko surowe, ale także w postaci na przykład przecieru lub soku; przetworzone pomidory dostarczają wspierającego układ krążenia likopenu;
  • Kasza gryczana. Jest bardzo dobrym źródłem magnezu. Magnez pomaga zwalczyć stres, reguluje ciśnienie krwi i rytm serca. Możemy ją jeść bez ograniczeń.

Trzeba też dbać o nawodnienie organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *