Instalacje ekologiczne – czyli energia czerpana ze słońca

Od dłuższego czasu ludzie coraz mocniej interesują się ekologią – zaczynają segregować śmieci, starają się ograniczać emisję CO2 do atmosfery, zamiast samochodów wybierają rowery, nie marnują wody itp. Rzecz jasna, nie wszyscy jeszcze zdali sobie sprawę jak jest to ważne i są niestety też tacy, którzy mają los przyszłych pokoleń oraz Ziemi za nic, jednak stopniowo stają się oni mniejszością.

Wiele mówi się także o kwestii energetycznej – skoro umiemy czerpać ją z odnawialnych źródeł energii, to dlaczego wciąż trujemy środowisko? Jedna z najpopularniejszych obecnie energetycznych instalacji ekologicznych wykorzystuje panele fotowoltaiczne, by czerpać energię z promieni słonecznych. Czym są te panele i jak to wszystko działa?

Co to są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne inaczej zwane są kolektorami słonecznymi. Zostały tak zaprojektowane, by chłonąć energię pochodzącą z promieniowania słonecznego i przemieniać ją na energię cieplną, której nośnikiem może być gaz lub ciecz. W ten sposób możemy otrzymywać ciepło lub energię elektryczną, a następnie wykorzystywać ją na przykład do ogrzania swojego domu, ogrzania wody do kąpieli, albo też by różne urządzenia elektryczne w naszym domu mogły działać i pomagać nam w wykonywaniu codziennych spraw. Takie instalacje elektryczne to wielka zmiana – w porównaniu do tradycyjnych, dawnych źródeł energii są bowiem nie tylko wydajne, ale i przyjazne dla środowiska. Moc pochodzi bowiem z energii, która nigdy się nie skończy (a przynajmniej nieprędko), czyli energii promieniowania słonecznego, którego promienie docierają stale do Ziemi i nas otaczają – nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Co to są ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne dzielą się obecnie na dwie główne grupy – monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Gdy promienie słońca padają na powierzchnię ogniw fotowoltaicznych, powodują powstanie zjawiska fotoelektrycznego. Jony dodatnie i ujemne zostają rozdzielone i są kierowane w stronę przeciwległych powierzchni ogniwa, co w efekcie wytwarza napięcie elektryczne. Natężenie prądu zależy od nasłonecznienia, jednak wszystko zostało tak zaprojektowane, by wychwytywać każdy promień. Na dłuższą metę osoby, które posiadają podobne instalacje w swoich domach czy firmach mogą tylko na tym zyskać – to bowiem duża oszczędność jeśli chodzi o opłaty za prąd. Przede wszystkim zaś w dłuższej perspektywie czasu zyskują na tym wszyscy ludzie – i nasza kochana planeta.
Sprawdź szczegóły na: http://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *