Ruch to nie tylko sposób na poprawę sylwetki. Są choroby w przypadku, których ruch jest lekiem. Jaki sport wybrać w zależności od problemów zdrowotnych?

Problemy z kręgosłupem

Pomagają proste ćwiczenia na mięśnie grzbietu. Często polecane i bardzo korzystne przy problemach z kręgosłupem jest pływanie. Sprawdza się ono także przy bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Gdy dokucza kręgosłup nie wskazana jest jazda rowerem. Zgięcie kręgosłupa podczas jazdy oraz wstrząsy mogą spowodować nawrót dolegliwości. Poza tym pedałowanie nie wpływa w żaden sposób na kondycję mięśni grzbietu. Jazda rowerem, ale tylko po równej drodze i bez wzniesień jest wskazana tylko w przypadku dyskopatii, szczególnie w odcinku lędźwiowym.

Choroby układu krążenia

Polecane są ćwiczenia na świeżym powietrzu. Polecany jest między innymi dynamiczny spacer. Pomocne są również ćwiczenia dotleniające: jazda na rowerze, pływanie, aerobik, bieganie. Przy chorobach układu krążenia nie są zalecane wyczerpujące i intensywne treningi. /przy nadciśnieniu trzeba zapomnieć o zapisaniu się na siłownię. Nie są wskazane ćwiczenia z ciężarkami i wszystkie ćwiczenia izometryczne. W czasie ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie masy i siły mięśni następuje lekkie niedotlenie. Dlatego dla bezpieczeństwa należy ćwiczeń tych unikać.

Choroby stawów

W przypadku schorzeń stawów często polecany jest marsz z kijkami. Pomagając sobie w trakcie marszu kijkami, odciążamy układ kostny. Zalecane i bardzo korzystne przy chorobach stawów jest także pływanie. Szczególnie korzystnie działają odciążające ćwiczenia w wodzie, czyli aqua gimnastyka.

Zanim zaczniemy ćwiczyć

Zawsze zaczynamy od rozgrzewki. Jest niezbędna do tego, aby organizm przyzwyczaił się do ruchu. Rozgrzewka to także sposób na to, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji. Pamiętajmy, aby nigdy nie ćwiczyć na czczo – organizm musi mieć paliwo do wysiłku, inaczej zacznie spalać białko. Gdy zaczynamy ćwiczyć, nie róbmy tego od razu na 100 procent. Intensywność treningów zwiększymy stopniowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *