Trochę informacji o leasingu samochodowym

Przedmiotem umowy leasingowej zdecydowanie najczęściej jest samochód. Taka forma sfinansowania zakupu samochodu jest najbardziej popularna wśród przedsiębiorców.

Co to jest leasing samochodu?

Leasing samochodowy jest tak zwaną umową nazwaną. Polega ona na tym, że odpłatnie na pewien, ściśle określony czas, przedsiębiorca może użytkować wybrany przez siebie samochód. Firma, która użycza (finansuje) samochód nazywana jest leasingodawcą, a firma, która będzie użytkownikiem samochodu to leasingobiorca.

Jaki samochód można wziąć w leasing?

Przedsiębiorcy, których interesuje leasing mogą w ten sposób sfinansować nabycie zarówno samochodu osobowego, dostawczego, ciężarowego. W niektórych firmach przedmiotem leasingu może być także motocykl. Firm, które oferują leasing samochodu działa obecnie na polskim rynku mnóstwo. Wśród ich jest firma Santander Consumer Multirent, która oferuje możliwość wzięcia w leasing zarówno nowych jak i używanych samochodów.

Rodzaje leasingu samochodowego

Wyróżnia się 2 rodzaje leasingu samochodowego:

 ◦ operacyjny – samochód wchodzi do majątku leasingodawcy. To jemu przysługuje prawo wliczania w koszty uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych;

 ◦ finansowy. Leasingowy samochód wejdzie w część majątku leasingobiorcy. Leasingobiorcy przysługuje więc prawo wliczenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od rat leasingowych i odpisów amortyzacyjnych.

Warto też wiedzieć o tym, że w przypadku leasingu finansowego konieczne jest opłacenie w całości podatku VAT. Dla przedsiębiorców korzystniejszą formą jest leasing operacyjny.

Korzyści z leasingu

Leasing samochodowy jest jedną z najbardziej korzystnych form finansowania firmowego samochodu. Nie wymaga angażowania środków własnych i nie powoduje zmniejszenia zdolności kredytowej. Plusem jest także to, że duża firma specjalizująca się w leasingu samochodowym zaproponuje leasingobiorcy nie tylko korzystne raty leasingowe, ale także dodatkowe korzyści w postaci na przykład ubezpieczenia czy karty paliowej umożliwiającej bezgotówkowe płatności.

1 thought on “Trochę informacji o leasingu samochodowym

    • Author gravatar

      Artykuł o leasingu samochodowym to świetne źródło informacji dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad tym finansowym rozwiązaniem. Dowiedziałem się, że leasing może być naprawdę korzystny, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie dużych wydatków na samochód na raz. Teraz mam lepsze zrozumienie tego procesu i jestem gotów zastanowić się nad leasingiem przy następnej wymianie auta. Dzięki za ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *