Kilka informacji o kredycie gotówkowym

Kredyty gotówkowe przeznaczone są dla osób fizycznych. W polskim systemie bankowości cieszą się bardzo dużą popularnością, są dostępne w każdym banku.

Cel, na który można przeznaczyć środki z kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy bardzo często nazywany jest zamiennie kredytem na dowolny cel. Oznacza to, że kredytobiorca nie musi wskazywać celu, na który zamierza przeznaczyć środki z kredytu. Środki z kredytu gotówkowego można przeznaczyć na przykład na wakacje, remont mieszkania, na studia, bieżące wydatki.

Koszt kredytu

Kredyt gotówkowy należy spłacać w miesięcznych ratach. Ich wysokość oraz czas, do którego pieniądze powinny znaleźć się na koncie banku są zapisane w umowie. Jej integralną częścią będzie harmonogram spłat kredytu. Na pojedynczą ratę składa się pobierana przez bank prowizja oraz odsetki. Wysokość odsetek zależy od tego, jak wysokie było oprocentowanie nominalne w dniu zaciągnięcia kredytu. Koszty kredytu gotówkowego można obniżyć wybierając krótki okres kredytowania. Większość kredytobiorców woli jednak wziąć kredyt gotówkowy na dłuższy czas, gdyż wtedy miesięczne raty są niższe. Prowizja, która wchodzi w skład raty kredytu pobierana jest przez banki w bardzo różnej wysokości. Można trafić na promocyjną ofertę z prowizją 0 procent, ale można też zapłacić nawet 5 procent prowizji. Bank może zaproponować nam ubezpieczenie kredytu – pamiętajmy, że podniesie ono kosz kredytu. Warto też wiedzieć o tym, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, mamy prawo do zwrotu składki za ubezpieczenie. Na ratę kredytu gotówkowego składa się także marża banku. Zaciągając kredyt powinniśmy pytać o Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania. RRSO jest wskaźnikiem, który uwzględnia wszystkie opłaty związane z kredytem, a więc mówi nam, jaki jest jego realny koszt. RRSO pozwoli nam ocenić, czy szukać banku, który zaoferuje tańszy kredyt.

Warunkiem otrzymania kredytu gotówkowego jest posiadanie zdolności kredytowej. Aby go otrzymać nie trzeba mieć wysokich dochodów. Kredyt gotówkowy należy do kredytów dość drogich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *